INDEX - ett försök att minnas…
Egna produktioner/
Egna produktioner på turné/
Gästspel/
Residens


1997

Föreningen Aktör bildas

Kalamandalam, Kerala, Indien

1998

Det finns inte ord (Röda Sten)

Kalamandalam, Kerala, Indien

Hamletmaskinen/Kvinnans europa (dramatiken)

1999

Det finns inte ord (Teater UNO)

Det finns inte ord (turné Norrland/Sthlm Södra Bergens balalaikor)

Wellp (fd Posten, Masthuggstorget)

Hamletmaskinen/Kvinnans europa (Teater UNO)

2000 Annorlunda dagar (Tokalynga)

Det finns inte ord (Tokalynga)

Repeterar homo humanis
Hamletmaskinen/Kvinnans Europa.

R.S.V.P;
(Göteborgs Dans & Teaterfestival)

2001

Inflyttning Lyckholms Bryggeri tillsammans med Unga Studion.

Homo Humanis

Sevärdhet (EU-toppmötet)

Vår föreställning om arbete

Vadå vadå vadå

Fredagsträning

2002

Jag vill se hela världen innan jag dör

MR Universe (Schaubühne, Berlin)

MR Universe (Malmö)

Mr Universe (Göteborg)

Vår föreställning om arbete

Fredagsträning

2003

Gästspel: Folkmord; Lennartsforsgruppen

Same same but different

Fredagsträning

Nedläggning Lyckholms Bryggeri

2004

Gästspel: Teater Marulk: Att leken tåla

Invigning på Masthuggs-terrassen; Räfven, m fl

Same same but different

Raudra-Åsa

Gästspel: Outlaw Fields/Institutet för scenkonst; Paradisfågel

2005

Panjal (David Sperling) startas och delar lokalen.

Panjal: The true story of Bengt Erik Olssons sista konsert

Raudra-Åsa

Migränkvällar (4 st)

Gästspel: Teater Albatross; Befrielsen.

S-men
Rainy day dreams of a hero

Det här är bara jag
(Cecilia Lagerströms forskningsföreställning på Teaterhögskolan)

Gästspel: Bob Hansson, Kenneth Cosimo; Hoppsan, stålmannen är död

Panjal: The true story of Bengt Erik Olssons sista konsert.

Bob Hansson, Lisa ekdahl. Releasefest

Gästspel: Panjal;
Tajphoon tivoli: Towards a brighter future

Raudra-Åsa

Gästspel: Teatro del Vento; Tra verità, menzogna e desiderio

Gästspel: Teatermaskinen; Logosfält

2006

Gästspel: Insitutet för scenkonst; konsert

Panjal: Efterklang

Raket i röven

Förlust (Backa teater) Reading: Barnteaterakademin
Gästspel: Play Teaterkonst; Förvandlingen

Johan&Åsa: hjärta/hjärna (atalante)

Raudra-Åsa (på BiBu i Lund)

S-men &
Rainy day dreams of a hero

Gästspel: Babylon Babbel; Rani Nair, Michail Norlind, Sören Larsson

Vip-festival: Jonas Lundberg, Johan Forsman, Åsa Gustafsson, Rani Nair, Michael Norlind, Daniel Almgren, Lea Martini, Gilda Stillbäck, Ingrid Alsbjer, Ulrika Almgård

Gästspel: Våren väntar mig; Anna Anås Gunnemark, Sara Ahlberg, Lovisa Hagström

Förlust

Liberated by...

Raudra-Åsa (Lerum)

Raudra-Åsa (Kristiansand på Assitej-festivalen)

Raudra-Åsa (Dieselv. Sthlm)

2007

Gästspel: Göteborgs dramatiska teater; I lodjurets timme

Buenos Aires Pop, Teater Panjal

Hannah + 1 : Play teaterkonst

Skogar, Konsert

Morten Steensgaard, Johan Forsman: Residue. (Kanonhallen, Köpenhamn )

Gästspel: Radio Noir; Cinnober teater

Gästspel: Jonas Lundberg; Examenskonsert

Gästspel: Rani Nair; Pepparkakeland

Varia: Johan Forsman

Black Spaghetti

Black spaghetti (Giessen)

Black spaghetti (Amsterdam)

2008

Ingen kärlekshistoria

Johan & Johan: Växthuslabb på DI

Panjal: Opus 5

Raudra-Åsa (Tokalynga)

Smuts: I love the way you eat me

Johan Forsman: Dance & Bass, (Atalante)

Koloni/ladyfest: Nisennenmondai

Koloni:
Sightings

Koloni:
Ray Roumors
Extended Heads

Lotta Melin/aktör&vänner;
In bed with sarah (atalante)

Gästspel: Teater Albatross; Bortom Havet & Mary Kingsley

ZOO

Johan Forsman, Thomas Alling: Kommunal poesi, (Kinda)

2009

Ingen kärlekshistoria

Ingen kärlekshistoria (Borås Stadsteater)

Koloni:
Neokarma Joclo
Fire and Ignorance
Hanna Eliasson: film

Johan Rödström undervisar på akademi för scenekunst, fredriksstad

Johan Forsman undervisar på Scenskolan, Göteborg

Johan Forsman; artistic advisor på SNDO ; Amsterdams konsthögskola

Black Spaghetti, Amsterdam (Frascati WG)

Black Spaghetti Berlin, (HAU)

Bengt Erik Olssons sista konsert (atalante)

Gästspel: Themus ensemble; Working time

Gästspel: Christine Fentz; In the field

Hamlet bitte warten

Hamlet/koloni:
Jasper TX
Sönderbyggd
Emma Nordlund
Nim
Fredrik Bergström
Olle Huge
Sarah Lännerström
Action beat
Festival: osynlighet, ohörbarhet;
Mauritz Tistelö m fl

Gross & Stark: Re:Present
Daniel Almgren Recén, I Live
Johan Forsman: Småland
Manuel Goliath: XXX (film)

OPUS 5 (Finland)

Koloni;
WTEM; laser; abbaabba

Residens: Gilda Stillbäck

Residens: Nor Toma

Teatercentrums 10 årsfest; curering och projektledning. Teaterbiennalen, Borås:
Sarah lännerström, Sönderbyggd, Bruno Brahm, Bo Sjökvist, David Sperling/ Opus 5

Raudra-Åsa (Nora)

Gästspel: Cinnober teater; Mauricio K.

Disdishdance och Miso: Malin Dahlström, Soledad Howe, Fredrika Byman, Minna Kiper.

Choreosound (Dansbyrån)
Gästspel: Teater albatross; Ullared, Kongo ToR;
Mary kingsley, Kongo, Bortom havet

Koloni:
In Gowan Ring,
Lisa och Piu

Varia; Johan Rödström

Gästspel: 3 x dans;
Lula, Exotic island:
Minna Kiper: the force and combat
Susanna Leibovici: the golden horizon

ZOO

ZOO Diskursfestivalen: (Giessen)

Konstvandring i Skövde

Koloni:
Jaaja


2010

Koloni:
Ecstatic sunshine,
Jason Urick,
Tired Tape Machine

Söndagar med Alice

Residens: Adele Essle
Gästspel: Eva Dal : Wunderbaum II &
Mikael Norlind; Svart som nu så tecknar jag med vitt

Gästspel: Annika Ostwold; innanför insidan

MER/Göteborgs Dans & Teater Festival: samtal med Magnus Nordberg; get your map out

Koloni: (tills med Cinnober)
US girls,
Micah Blue Machine,
Kurt Weisman,
Asa Irons,
Sweden heaven or hell; Luigi Sciatti (film)
Mars and beyond; Ward Kimball (iflm)

Textival: Seminarium med Ulrika Almgård utifrån söndagar med alice

Insulinom

Residens: Play teaterkonst: Play-labb

Big Under
(Aktör&vänner, Varia; göteborgsOperan)

Raudra-Åsa på Flying theatre festival, Tokalynga

The true story of Bengt Erik Olssons sista konsert på Flying theatre festival, Tokalynga

The true story of Bengt Erik Olssons sista konsert på Malmöfestivalen

Residens: Anja Müller, Dennis Deter, Lea Martini.

Samproduktion: Anja Müller, Dennis Deter, och Lea Martini The End of As We Know; Kampnagel, Hamburg

Samproduktion: Anja Müller, Dennis Deter, och Lea Martini The End of As We Know; (Sophiensähle Berlin)

Johan Forsman, projektledare MER, Göteborgs Dans & Teaterfestival



Göteborgs Dans & Teaterfestival:
Samtal med
Lundahl & Seitl
Helena Granström
Edit kaldor
Heine Avdahl, Yukiko Shinozaki
Gunilla Heilborn
Lula
Daniel Almgren Recén
IRAA
Alain Platel – les ballets c de la b
Helena Franzén
Theater im bahnhof
Mellika Melani

Performance:
Guacho
Anmar Taha,
Privatteatern,
Sönderbyggd,
Sutoda; dans med mig
Gunilla Heilborn; sportstugan (film)

Lula & Disdish dance – exotic island

Daniel Almgren recén, Ready Steady

Varia grows Nordic;
Andrew Morrish m fl

Raudra-Åsa (Martin Mutter, Örebro)

Residens: Olle Huge; In your air

ZOO – Bamako, Mali

Opus 5, Buenos Aires, Argentina.

Residens: Privatteatern; ID

Johan Rödström, scenografi till Abdikation nu, Daniel Almgren Recén och Alma Söderberg, Byteatern, Kalmar

Residens: Lula

You-tube-fest; Jon Liinason mfl

Goodbye Horses

2011

Johan Rödström; handledare HDK

Solofestivalen Trixter: David Sperling, Opus 5

Gästspel: Anja Müller, Dennis Deter, About beautiful disasters

Gästspel: Adele Essle, Kvinna utan huvud

Samprod: Olle Huge : In your air / filip bagewitz – samproduktion

Brikolage, Johan Forsman, Tomas Björkdal, Sutoda

Workshop: pieter ampe, guillerme garrido samarbete pustervik

Residens: Aline Benecke; Picture this

Residens; Hansine Andersson & Karolina Wendelius

How to sell a vacuum cleaner: Jon Liinason

Daniel AlmgrenRecén & Alma Söderberg; Abdikation nu.

Lägenhetskonserter; Nina de Heney, mfl

Hux Flux; Olle Huge, Thomas Dahl, Stina Östberg, Lännerström, Magdalena ågren, Anders Olofsson, rasmus Persson, Magnus Haglund, Isak Eldh, Robert Garellick,

Residens;Gilda Stillbäck,

Residens; Moritz Ostrowitz, Satako Takahashi

Gästspel: Minna Kiper, Jannine Rivel, Dorna Aslanzadeh: Magic snake/om 20 veckor finns mer än en titel

Johan& Johan: Let you fish out, (Atalante, om 20 veckor…)

Samproduktion: Privatteatern, ID. Spelades även på Teater Tribunalen, Sthlm.

Residens; Pia Nordin, Monique Wernham

Johan & Johan Produktion: Styrsö konstvandring. Video & ljud-installation

Johan & Johan Produktion; workshop HDK

Gästspel; Kailash Kokopelli

Dance & Bass; Johan Rödström

Dance & Bass : David Sperling, Opus 5

Johan & Johan Produktion: Fantomen – installation, Sjöfartsmuséet/Älvsnabben. Drömmen om ett annat Göteborg

Residens; Hendrik Quast, Maika Knoblich

Johan & Johan Produktion: Sjömanskyrkan inombords

Varia; Johan Rödström

Kapten Beto

Samproduktion: Lula; All the things we do

Avslutningsfest


aktör&vänner, Masthuggsterrassen 3, SE-413 18 Göteborg, Sverige, tel. +46-31-409862, e-mail: info [-at-] aktor.se